ЦИФРОВАЯ БИБЛИОТЕКА УКРАИНЫ | ELIB.ORG.UA


(мы переехали!) Ukrainian flag (little) ELIBRARY.COM.UA - Украинская библиотека №1

Донька крамаря, прем'єр-міністр, баронеса...

АвторДАТА ПУБЛИКАЦИИ: 01 августа 2018
АвторОПУБЛИКОВАЛ: Администратор
АвторРУБРИКА:
Зі смертю Марґарет Тетчер відійшла ціла епоха. Перша жінка, яка стала прем'єр-міністром європейської держави, для когось - символ "холодної війни", для інших - один з головних героїв повалення комуністичної системи, донька крамаря, яка стала баронесою, і палка прихильниця родинних цінностей, чий син став міжнародним заколотником...

Вона 11 років(1979 - 1990) була прем'єр-міністром колись могутньої імперії, від якої залишилися жалюгідні кавалки. Відбула війну (1982) з далекою Аргентиною за Фолклендські (Мальвінські) острови. Категорично не визнавала хлопців з ІРА політичними борцями за незалежність Північної Ірландії, що стало причиною кривавого протистояння в Ольстері.

Стала авторомполітики "тетчеризму", яка вивели Британію із затяжної кризи. Політика суцільної приватизації збиткових державних підприємств, яку вона санкціонувала, принесла уряду Великої Британії 29 мільярдів фунтів, а продаж муніципальної нерухомості - іще 18 млрд. Марґарет Тетчер не боялася віддавати в при-ватні руки природні монополії в галузі видобування природного газу, водой електропостачання. Але при цьому британський уряд завжди встановлював чіткі правила гри.

Жорстке дотримання принципу "закон понад усе!" не дозволив власникам приватизованих підприємств неконтрольо-вано наживатися на споживачах, водночас змусив їх працювати вкрай креа-тивно.

Зрештою, парадоксів у житті М. Тетчер було багато. Свідомий ворог фінансових оборудок (вона не мала кредитної картки, засуджувала гру на біржі, казино та страховий бізнес) наприкінці 1980-х благословила реорганізацію Лондонської фондової біржі, що спричинило найбільший кредитний бум в історії країни, який тривав аж до 2008 року і втопив Велику Британію в боргах.

У липні 1992-го Марґарет Тетчер прийняла пропозицію тютюнового гіганта Philip Morris стати її "геополітичним консультантом" із посадовим окладом 250 тисяч доларів на рік Окрім того, за кожний публічний виступ на захист цигарок вона отримувала 50 тис. дол.

Але найбільше сала за шкіру "залізної леді" залив інший Тетчер - її син Марк. Слизький шлейф за ним потягнувся ще з 1980-х, коли молодик створив компанію Monteagle Marketing, одним із найбільших успіхів якої стало укладення її клієнтом -британською будівельною фірмою Cementation 300-мільйонного контракту на будівництво університету й лікарні в Омані. Сума комісійних, що їх отримав Марк, становила 1% угоди, і він миттю став мільйонером.

Щоправда, виявилося, що переговори про підписання контракту відбувалися одночасно з візитом в Оман британського прем'єра (теж на прізвище Тетчер). Для розслідування обставин справи навіть було створено парламентську комісію, яка, втім, так і не знайшла нічого підозрілого.

Але найбільше сивого волосся тоді вже екс-прем'єрській голові додала африканська афера сина. 2004 року той опинився під арештом у ПАР за спробу організувати заколот у багатій на нафту Екваторіальній Гвінеї. Ту справу також удалося зам'яти.

Але це-дрібниці, недоліки виховання. Насправді Марґарет Тетчер увійде в історію як символ британської та міжнародної політики, їй обов'язково присвятять розділи в майбутніх підручниках історії XX століття...

ДО ТЕМИ

Марґарет Тетчер залишила після себе багато крилатих висловів, які досі цитують світові політики. Так, вона неодноразово зізнавалася газетярам: "Коли мені було 15 років, я усвідомила, що немає нічого, чого не змогла б досягнути. Важливо тільки зрозуміти, чого саме хочу". А прихильники Тендерної рівності не втомлюються згадувати її вислів про те, що "кожна домогосподарка, яка здатна навести лад у власному помешканні, зможе навести порядок і в державі".

Мешканцям СРСР вона запам'яталася своїм виступом 19 січня 1976 року: "Комуністи налаштовані на світове панування, вони вибрали гармати замість масла". У відповідь газета міністерства оборони СРСР "Красная звезда" назвала М. Тетчер "залізною дамою". Незабаром переклад цього прізвиська англійським часописом The Sunday Times як "залізна леді" міцно закріпився за британським прем'єром. Натомість ображені німці не забули, як напередодні об'єднання двох Німеччин вона закликала Францію "стати стіною перед німецькою загрозою", а Гельмута Коля підозрювала в намірі стати диктатором.

Не добирала вона висловів і щодо проголошення української незалежності 1991 року: "Незалежність України для мене - те саме, що відокремлення Квебеку від Канади".

1998-го після арешту іспанською владою колишнього чилійського диктатора Августо Піночета за обвинуваченням у масових порушеннях прав людини Марґарет Тетчер закликала до його звільнення: "Адже він допомагав Великобританії під час Фолклендської конфлікту з Аргентиною..." У лютому 2007 року Тетчер, ставши першим прем єр-міністром, якому за життя встановили пам'ятник у британському парламенті, так прокоментувала встановлення бронзової скульптури: "Я, звичайно ж, воліла б статую із заліза, але бронза теж підійде. Вона ж не ржавіє"...


 

Биографии знаменитых Политология UKАнглийский язык
Биология ПРАВО: межд. BYКультура Украины
Военное дело ПРАВО: теория BYПраво Украины
Вопросы науки Психология BYЭкономика Украины
История Всемирная Религия BYИстория Украины
Компьютерные технологии Спорт BYЛитература Украины
Культура и искусство Технологии и машины RUПраво России
Лингвистика (языки мира) Философия RUКультура России
Любовь и секс Экология Земли RUИстория России
Медицина и здоровье Экономические науки RUЭкономика России
Образование, обучение Разное RUРусская поэзия

 


Вы автор? Нажмите "Добавить работу" и о Ваших разработках узнает вся научная Украина

УЦБ, 2002-2019. Проект работает с 2002 года. Все права защищены (с).
На главную | Разместить рекламу на сайте elib.org.ua (контакты, прайс)